top of page

Organické barvení

NOVÉ ODSTÍNY pro jaro/léto, které doslova vykouzlila příroda.


Na rozdíl od syntetických barviv, která jsou na bázi ropy, jsou organické barvy obnovitelné, přírodní a netoxické. Splňují standartní testy na světlo a mytí. A navíc se chovají šetrně k vaší pokožce a planetě.

Když se řekne přírodní barvení, většina lidí neví, co si pod tímto pojmem představit. Snad barvení nějakým k přírodě šetrným způsobem? Barvení venku v přírodě? A barvení čeho vlastně?

Jde o barvení látek za pomocí přírodnin. Respektive pomocí pigmentů, které lze z přírodnin získat.

Ale než se rozepíšu o přírodním barvením, ráda bych vás uvedla do současného fungování běžného chemického barvení a jeho historie.


Současnost


Podle statistik se v módních fabrikách každý rok spotřebuje 10 miliard tun chemických látek, z nichž většina je velmi toxická. Celkem se na naše trička, košile a kalhoty používá kolem 2000 různých chemikálií jako jsou olovo, rtuť, chlor či formaldehyd. Bohužel jen na barvení textilu se používá na 1600 druhů chemikálií. A pouze 16 z nich se považuje za zdravotně nezávadné.

Rychlé módní barvírny historicky znečišťují vodní cesty v rozvojových částech světa.

Nejvíce toxických látek v sobě má nové, právě zakoupené oblečení. Proto je nové oblečení nutné vždy vyprat. Tyto látky totiž mohou u citlivějších lidí způsobovat kožní alergie.


V současnosti si společnost stále více uvědomuje škodlivý dopad syntetických chemikálií na životní prostředí. Zdraví pracovníků v tomto průmyslu je poznamenáno častými případy kožních a dýchacích problémů. Nejsou to však pouze ti, kdo jsou zapojeni do dodavatelského řetězce těchto materiálů, ale i my spotřebitelé, komu se absorbují toxiny do pokožky.


Historie


Nejstarší písemné záznamy o barvení pocházejí z Číny okolo roku 2600 př.n.l. Napříč historií se ve světě používala barviva charakteristická pro místní bioregion. Některá místa jsou bohatá na jasné barvy např. červenou z Indie (sapanwood), hluboké odstíny modrého indiga z tropů, jasně růžové (cochineal) z Mexika a purpurové ze západního středomoří (Féničané). V Evropě škála barev inklinovala spíše k jemnějším odstínům: pastelové růžové, žluté, zemité oranžové, hnědé a světle zelené.


S vývojem širší palety barev souviselo také objevení nových mořidel, která pomáhají fixovat barvy. Kamenec a železo se používaly jako mořidla již ve starověkém Egyptě a Indii, zatímco ve středověku využívali spíše cín a měď. V místech, kde nebyl přístup k takovým kovům se používala mořidla na rostlinné bázi jako je rebarbora, kyjovník nebo dubové hálky (oak galls). Dalšími možnostmi bylo sójové mléko, mořská voda a nebo bahno bohaté na železo.


Později průmyslová revoluce v Evropě vedla k masové výrobě barevných látek. V textilních továrnách byli zaměstnanci nahrazeny stroji a normy pro barvy a barevnou stálost se staly náročnějšími. Chemici začali hledat způsob jak extrahovat izolované barevné částice z barviv, aby tak vytvořili intenzivnější a syté barvy. Nakonec se podařilo z vedlejších produktů uhelného průmyslu získávat barevné odstíny.

V polovině 19. století William Perkin vyvinul barvivo z uhelného dehtu.

V polovině 19. století se Williamu Perkinovi jako prvnímu podařilo vyvinout barvivo z uhelného dehtu. Následovala exploze dostupnosti různých chemických barviv, která zcela překonala používání těch přírodních.

Přesto se zachovaly tradičnější způsoby díky hnutí Arts and Crafts, které vzkvétalo v Británii a rozšířilo se i do Evropy. Její členové byli proti rozvoji průmyslu, obhajovali jednoduchou formu a využití přírodních materiálů. William Morris byl průkopníkem tohoto hnutí, zajímal se o blaho svých pracovníků a znepokojovalo ho znečištění způsobené průmyslem. Koncem 19. století byly jeho továrny jedny z mála, které používaly tradiční a ekologičtější techniky barvení.


Organické barvení textilu


Organické barvení je šetrné k naší pokožce a přírodě. Je udržitelné a využívají se k němu přírodniny, které jsou recyklovatelné na rozdíl od chemického barvení, které je na bázi ropy a znečisťuje životní prostředí. Je médiem přírody a látky, kterou na sobě nosíme. Pro ethical silk jsem se rozhodla obarvovat tímto způsobem, abych tak podpořila myšlenku mírumilovného hedvábí a etický kodex, který má značka ctí. Žít v souladu s přírodou a respektem k jejím omezeným zdrojům.

Zpomalením konzumního způsobu života se můžeme vrátit do spojení se sebou samotnými a přírodním světem, abychom prohloubili vztah k rostlinám a našemu prostředí.

oak galls

Přírodní zdroje


Suroviny potřebné k organickému barvení najdeme všude kolem nás. V přírodě a nebo ve specializovaných e-shopech s organickými extrakty. Můžeme se zaměřit na běžně dostupné přírodniny jako jsou ořechy, žaludy, kopřivy nebo třeba avokádo. Rostliny poskytují největší škálu přírodních barev z listů, květů, kořenů, bobulí, semen ořechů, dřeva a kůry. Minerální barviva využívají pigmenty z půdy a hornin.


Tyto zdroje, které mají svůj původ v přírodě, jsou ze své podstaty plné minerálů, vitamínů a bylinných kvalit. Mají zklidňující efekt na pokožku a v některých případech i hojící účinky. Už ve starověku si přikládali namočené látky v bylinných lázních na pokožku a léčili si tak kožní onemocnění.

oak galls - prášek

Organické prášky


Pohodlnější variantou pro přípravu barvících lázní jsou organické prášky nebo extrakty, které už jen smícháte s potřebným množstvím vody a přivedete k varu. Pokud se rozhodnu pro tuto variantu, používám organické prášky, které jsou získávány z rostlin, kořenů, kůry a dalších přírodních materiálů a vlastní certifikaci GOTS. Barvy jsou zemité, netoxické a mají hluboké odstíny. Splňují standardní testy na světle a mytí.

Lze je jednoduše zakoupit na specializovaných stránkách jako jsou Botanical colour, Wild colours a dalších průkopnících organického barvení v Evropě, kteří si uvědomují dopad chemického barvicího průmyslu na životní prostředí.


tara, wattle, oak galls, tannin


Mořidla


Většina barviv vyžaduje fixační prostředek, který nazývají barvíři mořidlem. Slovo mořidlo pochází z latiny a znamená zakousnout se, pomáhá tak barvám spojit se s vlákny, doslova pomáhá barvě se zakousnout do látky, tak aby byla odolná vůči světlu, praní a tření. Syntetická vlákna přírodní barvíři nepoužívají, špatně chytají barvu a jsou neekologická. Mořidla mohou být na rostlinné nebo na minerální bázi. Mořidla na rostlinné bázi se nachází v kyselině tříslové (získává se z dubových hálků, ořechů, kaštanů a kůry) nebo kyselina štavelová (extrakt z listů rebarbory). Mořidlo na minerální bázi funguje dobře jako síran hlinito-draselný s vinným kamenem, který podpoří hloubku odstínu.

vzorník - káva, žalud, tara, kopřiva

Organická paleta barev


Dosažená barva má lesk a hloubku, protože je tvořena mnoha částicemi různých barev - na rozdíl od syntetické barvy, která je vyrobena pouze z jednoho nebo dvou jednotlivých pigmentů a působí jako plochá.


Paletu barev můžeme rozšiřovat pomocí modifikátorů. Přidáním kyselého (acidic) nebo zásaditého (alkaline) modifikátoru se mění pH barvící lázně.

Kyselé modifikátory mají tendenci rozjasňovat a posouvat směrem k teplejším tónům. Zatímco alkalické posouvají barvy k tmavším tónům.organicky obarvené hedvábí - oak galls

Hodnoty


Mé produkty a procesy barvení jsou vytvářeny bez použití jakýchkoli toxických, syntetických materiálů nebo těžkých kovů pro blaho našeho životního prostředí a nás samotných, čímž se ethical silk odlišuje od mnoha jiných udržitelných značek. Použitím biologických materiálů, které jsou recyklovatelné, vytváří alternativu

k současnému chemickému barvení.


Dělá mi potěšení pracovat s organickými materiály, které mi pomáhají dosáhnout krásné barvy, neobsahují závadné látky a mohou dokonce vyživovat pokožku, tělo a mít pozitivní vliv na životní prostředí.Připadá mi důležité nejen přidávat na trh něco radikálního pro životní prostředí, ale také vytvářet vysokou úroveň udržitelné módy, která je potřebná i pro naši společnost.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page